IT Leasing Nedir
IT Leasing Nedir

IT-leasing, daha fazla esneklik

Şiddetli rekabet ve inovasyon baskısı altında birçok şirket artık IT-temininde leasing modellerini tercih etmektedir. Telekomünikasyon tesisatından, server ve notebook’a kadar; IT-leasing gittikçe daha çok sevilmeye başlandi. Peki, leasing ne gibi avantajlar sağlamaktadır?

Kullanım döngüsü yaklaşık beş yıl olarak kabul edilen bir varlığın satın alınmasına karşılık, inovasyon süreleri leasingle kısaltılabilmektedir. Firma, yeni teknolojileri daha erken ve daha hızlı bir şekilde devreye sokup, piyasanın değişen taleplerine uyum sağlayarak cevap verebilecektir. Bu şekilde daha yüksek bir teknolojik esneklik ve özellikle daha yüksek bir finansman esnekliği kazanılmaktadır.
Leasing’ in bir diğer avantajı ise, neredeyse hiç sermaye bağlanmamasıdır. Bundan özellikle, kaynaklarının bir kısmını sürekli kullanıma hazır tutmak zorunda olan firmalar yararlanmaktadır. Amortisman süresinin sonuna kadar kullanılması için, tekniğin gereğinden fazla devrede tululması tehlikesini ortadan kaldırmaktadır.

Burada da geçerli olan husus şudur: Leasing peşin alım gibi etki sağlamaktadır, satın alımları peşin parayla yapan uygun indirimler alır ve iskontolardan faydalanır. Leasaing alıcıları içersinde, işletme gelir vergisinden muaf olan vea leasing yaptıklarında fazla bir vergi avantajı elde edemeyenlerin, yine de leasingi tercih etmelerinin sebebi de işte budur. Çünkü leasing’te , leasing alıcısı tedarikçisinin karşısına nakit parayla alım yapan bir müşteri niteliğinde çıkmaktadır.

© Copyright 2020 PROGEN Grup Elektrik Elektronik Bilgisayar İnşaat Taahhüt San. Tic. Ltd. Şti.